Szkicowanie – co to jest i na czym polega?
Szkicowanie to popularna metoda tworzenia prac polecana szczególnie początkującym, którzy uczą się zasad perspektywy, kompozycji czy proporcji i ćwiczą sprawność ręki. Jednak często również bardzo zaawansowani artyści tworzą szkice, by już na wczesnym etapie prac wyłapać ewentualne niedopatrzenia czy błędne założenia. Czym dokładnie jest szkic i kiedy warto go zrobić?
Szkic – co to jest?
Szkicem nazywamy uproszczony zarys właściwego dzieła, schemat przedstawiający kompozycję, proporcje i ogólny pomysł twórcy. Może być mniejszy niż planowany obraz czy rysunek, i pozbawiony detali, gdyż ma służyć głównie zwizualizowaniu koncepcji artysty, by mógł swobodnie rozwijać i modyfikować pomysł, ale też na przykład zaprezentować go klientowi, jeśli pracuje na zamówienie. Może być wykonywany ołówkiem lub węglem, ale istnieją również szkice malarskie, które tworzy się za pomocą farb. Choć szkice są z założenia wstępem do głównego dzieła i robione są szybko, mogą znakomicie pokazać umiejętności artysty i osiągać dużą wartość tak artystyczną, jak i materialną. Przykładem mogą być tutaj szkice Leonarda da Vinci, które są dziś podziwiane przez artystów i amatorów sztuki, są przy tym łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i osiągają zawrotne sumy na aukcjach.
Szkic a rysunek – jakie są różnice?
Wiedząc, na czym polega szkicowanie, łatwo zauważyć, że często szkic jest potocznie mylony z rysunkiem. Jednak podczas gdy szkic jest ogólnym schematem, sam rysunek jest już właściwym dziełem, przedstawieniem tematu wraz z detalami, starannie, z zachowaniem dokładności i najwyższej jakości. Również może być wykonywany za pomocą ołówka czy węgla, ale też na przykład pastelami.
Jak zacząć szkicować? Szkicowanie dla dzieci i dorosłych
Szkicowanie jest wspaniałym sposobem wyrażania siebie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych osób. Nie wymaga od początkujących dużych nakładów finansowych – wystarczy kilka ołówków o różnej miękkości i szkicownik, aby spróbować swoich sił w tym temacie. Jako że szkice wykonuje się stosunkowo szybko, a ołówek jest materiałem łatwym do opanowania, szkicowanie doskonale sprawdza się już na początku drogi artystycznej. Może też stanowić hobby praktykowane wyłącznie dla przyjemności, bez zgłębiania teorii sztuki czy skomplikowanych aspektów technicznych.
Pierwsze kroki w szkicowaniu można stawiać, posiłkując się książkami o tej tematyce, ale przede wszystkim poprzez podglądanie rysunków dawnych i współczesnych mistrzów. Jednak aby płynnie się rozwijać i w szybkim tempie zyskiwać nowe umiejętności, warto zapisać się na zajęcia zorganizowane, prowadzone przez profesjonalistów. To rozwiązanie daje gwarancję największych postępów, bo nie tylko pozwala regularnie ćwiczyć i pogłębiać wiedzę, ale też umożliwia stały kontakt ze specjalistą, który pomaga korygować błędy i wytycza ścieżkę nauki.