Artykuły

Różne techniki rysunkowe — jaką wybrać?

Istnieje wiele technik rysowania, które można dostosować do tematu rysunku. Jakie są zalety i wady poszczególnych technik? Przedstawiamy kilka popularnych propozycji.

Ołówek — uniwersalne narzędzie do różnych tematów

Najpopularniejszym narzędziem jest z pewnością ołówek. Zaletą tej techniki jest możliwość wymazania ewentualnych błędów gumką. Jednocześnie za pomocą ołówków różnej grubości można stworzyć bardzo efektowne i kontrastowe prace. Ołówek jest bardzo uniwersalny. Rysując nim, możesz przedstawić martwą i żywą naturę oraz przepiękne krajobrazy ze zróżnicowaną aurą. Rysunek ołówkiem to również doskonały sposób na precyzyjne przedstawienie detali architektonicznych. Minusem ołówka może być jego rozmazywanie się, ponieważ ręka podczas pracy może rozcierać zacieniowane miejsca i brudzić pozostałą część pracy. W ten sposób można zniszczyć uzyskany kontrast, dlatego bardzo istotne jest dobre rozplanowanie kolejnych etapów cieniowania.

DSC_9449

Rysowanie kredką — efektowne rysunki w różnych kolorach

Rysunek kredką ma dużo wspólnego z rysowaniem ołówkiem, pozwala jednak na zastosowanie dowolnego koloru. Kredka nie rozmazuje się tak jak ołówek i nie trzeba kontrolować kolejności cieniowania pracy. Rysunek kredką świetnie prezentuje się na kolorowych kartkach, pozwalając na tworzenie różnorodnych kontrastów. Do minusów rysowania kredkami można zaliczyć konieczność większej uważności, ponieważ kredkę trudniej wymazać. Warto więc szkic zaczynać od delikatnej kreski.

Wymagające techniki rysunkowe — cienkopis i długopis

Rysowanie cienkopisem lub długopisem jest bardzo wymagające, ponieważ nie ma tu możliwości skorygowania błędów gumką. Za pomocą cienkopisu osiągniesz za to bardzo łatwo i szybko mocne kontrasty bez konieczności dociskania narzędzia do kartki. Cienkopis się nie rozmazuje, natomiast w przypadku długopisów zawsze warto wybierać warianty szybkoschnące. Największą wadą tej techniki może być brak możliwości poprawy kreski oraz trudność cieniowania i uzyskania gładkiej plamy.

Rysowanie markerami — doskonały sposób na tworzenie koncepcji

To trwała technika rysunkowa, która wymaga dużego opanowania ręki i wykonywania zdecydowanych ruchów. Za pomocą markerów możesz wykonać naprawdę efektowne prace w bardzo krótkim czasie. To świetny pomysł na pokazanie koncepcji lub przedstawienie szkiców większych prac. Markery można łączyć z innymi technikami, takimi jak cienkopis, kredki czy ołówek. Minusy rysowania markerami to przede wszystkim brak możliwości uzyskania płynnych przejść między kolorami.

DSC_0309

Rozcieruch — technika łagodnych przejść

Zupełnie inny efekt możesz stworzyć, wykorzystując technikę polegającą na rozcieraniu grafitu w celu uzyskania miękkich przejść. Ta technika pozwala na tworzenie niezwykle efektownych i subtelnych rysunków zbliżonych do malarstwa.  Rozcieruch pozwala na szybkie wykonanie pracy i uzyskanie efektów rozmycia, głębi i trójwymiarowości. Efekty świetlne tworzy się za pomocą gumki lub poprzez pozostawienie białych plam. Technika ta ma jednak swoje wady. Przede wszystkim można się nią bardzo mocno pobrudzić. Wymagana jest tu też praca z gumką. Gumka chlebowa pozwala uzyskać efekt rozproszonego światła, natomiast gumka w ołówku pomaga podkreślić detale.

Jaką technikę rysunkową wybrać?

To najpopularniejsze techniki rysunkowe, którymi możesz się posługiwać. Nie bój się jednak eksperymentować i w praktyce łącz je ze sobą, ponieważ umiejętność korzystania z różnych narzędzi to atut każdego artysty.