Artykuły

Nauka rysowania – od czego zacząć?

Nauka rysowania – od czego zacząć?

Naukę rysowania może podjąć każdy – niezależnie od wieku, wcześniejszego kontaktu z technikami artystycznymi czy tak zwanych “naturalnych predyspozycji” lub inaczej talentu. Opiera się ona bowiem w dużej mierze na poznawaniu zasad tworzenia kompozycji, perspektywy, uzyskiwania właściwych proporcji czy gry światła. Wyposaża w potrzebną wiedzę i pozwala ćwiczyć rękę, by stopniowo uzyskiwać coraz pewniejszą kreskę i płynność ruchów.

Jak nauczyć się rysowania?

Częstym problemem nowicjuszy, który zniechęca do dalszych prób, jest brak wiedzy dotyczącej kolejności wykonywania działań, która ułatwia tworzenie dobrych rysunków. Przykładowo dużym utrudnieniem jest rozpoczynanie rysunku od detali takich jak oczy czy nos. Startując z takiego miejsca, trudno zachować odpowiednią kompozycję i proporcje, a każdy błąd w zasadzie skazuje na rozpoczynanie od nowa. Dlatego dużo prostszym sposobem jest rozpoczynanie od największych elementów i rozrysowywanie ich w bardzo uproszczonej formie. Patrząc na rysowany przedmiot czy modela, wyobraź sobie, jakie figury geometryczne najbardziej przypominają jego poszczególne elementy, a następnie je naszkicuj. Jeśli widzisz, że udało Ci się zachować odpowiednie proporcje i układ na kartce, możesz przejść do dodawania kolejnych elementów, uszczegóławiania i stopniowego zmieniania figur w rysowany obiekt. Jeśli tworzysz dzieło z wyobraźni, dobrym pomysłem jest stworzenie szkicu w notatniku czy na dodatkowej kartce, który ułatwi rozwijanie pomysłu.

Ile czasu zajmuje nauka rysowania?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od zaangażowania, intensywności i regularności ćwiczeń, a także jakości materiałów czy lekcji, z których się uczysz. Warto też pamiętać, że rysunek nie jest dziedziną, w której można wyznaczyć górną granicę umiejętności. Artysta tak naprawdę uczy się i rozwija przez całe życie, doskonaląc technikę, wyrabiając swoją kreskę i kreując własne wyobrażenie otaczającego świata. Można jednak w uproszczeniu przyjąć, że aby rysować dobrze i sprawnie, potrzeba co najmniej roku intensywnych i regularnych ćwiczeń. W naszej szkole rysunku RA uważamy, że dla przykładu optymalny czas do przygotowań do plastycznych egzaminów wstępnych na studia wynosi 2-3 lata (tym bardziej, że okres ten jest równolegle intensywnym czasem nauki w szkole średniej i matury).

Nauka rysowania krok po kroku dla początkujących

Najlepsze efekty w nauce rysunku można osiągnąć poprzez regularne ćwiczenia z profesjonalistą, który jest jednocześnie pedagogiem i potrafi w zrozumiały sposób przekazywać wiedzę, stosując przy tym optymalny program nauczania. Dlatego jeśli chcesz szybko nauczyć się rysować, najkrótszą drogą do celu są zajęcia artystyczne z tej dziedziny, podczas których nie tylko zyskujesz wiedzę i ćwiczysz umiejętności, ale też na bieżąco możesz korzystać z porad i wskazówek nauczyciela.