Wykonanie rysunku samochodu nie jest łatwym zadaniem. Dużym problemem może być oddanie odpowiednich proporcji i lakieru na masce. W naszym artykule podpowiadamy, jak narysować samochód, żeby wyglądał naturalnie i efektownie.
Samochód — jak narysować odpowiednie proporcje?
Rysując samochód, najwięcej problemów możemy mieć z odpowiednią proporcją. Trzeba uchwycić perspektywę, w której pojazd będzie wyglądał realistycznie. Jak sobie to ułatwić? Warto na kartce narysować prostokąt, poza który nie można wyjść ze swoim rysunkiem. Jeśli ograniczysz bryłę samochodu nieprzekraczalnymi liniami, rysowanie stanie się prostsze. Rysując samochód ze zdjęcia, warto zmierzyć, ile wysokości mieści się w szerokości samochodu i prostokąt w takich proporcjach umieścić na kartce. Najciekawiej auto prezentuje się ustawione skosem. A jak narysować samochód od przodu? Wtedy Twój prostokąt będzie bardziej zbliżony do kwadratu.
Jak narysować auto, żeby wyglądało realistycznie?
Zaczynamy od nakreślenia bryły samochodu w naszym prostokącie. Szkicując zarys samochodu, musisz zadbać o odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami auta. Dobrym odniesieniem może być samochodowe koło. Odmierz, ile kół mieści się w szerokości samochodu, a ile w długości. Na tym etapie posługujesz się geometrycznymi bryłami, które częściowo będą wymazywane podczas dopracowywania szczegółów.
Rysowanie poszczególnych elementów samochodu
Kolejnym etapem będzie dodanie najważniejszych elementów samochodu, takich jak okna, drzwi, lusterka i reflektory w odpowiednich proporcjach względem siebie. Następnie rysujemy istotne detale, czyli klamki, zderzaki i wycieraczki. Jeśli masz pewność, że wszystkie elementy są poprawnie narysowane względem siebie, możesz przejść do ostatniego etapu rysunku.
Dodanie cieni i blasków na masce
Jak narysować samochód ołówkiem? Musisz nadać pracy głębi i trójwymiarowości. Odpowiednie cieniowanie pozwala oddać specyfikę samochodowej maski. Lakier jest błyszczący i odbija światło, dlatego tak ważna jest gra światłem i cieniem. Należy określić źródło światła i kąt jego padania. Najjaśniejsze fragmenty nie muszą być pokryte walorem. Pozostałe elementy odpowiednio zamaluj, od najciemniejszego podwozia po jasne miejsca na masce.
Trening czyni mistrza
Nauka rysunku wymaga nieustannego treningu, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli Twój pierwszy samochód nie będzie wyglądać idealnie. Eksperymentuj, rysuj na oddzielnych kartkach najtrudniejsze fragmenty karoserii i rozwijaj swój warsztat, a na efekty z pewnością nie będziesz musiał długo czekać.