Zastanawiasz się, jak narysować kota, żeby wyglądał realistycznie? Możesz sobie ułatwić ten proces, dzieląc zadania na kilka podstawowych etapów, dzięki którym łatwiej wykonać rysunek.
Jak narysować kota ołówkiem?
Rysunki zwierząt wcale nie należą do najłatwiejszych. Trudność nie polega tylko na właściwym oddaniu proporcji, ale na realistycznym przedstawieniu sierści i ruchu zwierzęcia. Warto więc regularnie ćwiczyć, żeby rozwijać swoje umiejętności. Poniżej opisujemy, jak narysować kota krok po kroku, żeby uniknąć najczęstszych błędów.
Etap 1: Kompozycja
Pierwszy etap rysunku to kompozycja, czyli prawidłowe umieszczenie obiektu na kartce. Kot nie powinien być ani za duży, ani za mały. Musi idealnie pasować do rozmiaru kartki, zostawiając z każdej strony odpowiedni margines. Jak sobie to ułatwić? Na poziomie szkicu warto wykorzystać różne linie pomocnicze, które pozwalają dobrze wymierzyć proporcje. Jeśli rysujesz na podstawie zdjęcia, podziel je na dwie równe połówki w poziomie i to samo zrób ze swoją kartką. W ten sposób będziesz wiedział, w którym miejscu na kartce powinna znaleźć się głowa i w jakiej odległości od środka kartki narysować łapę.
Etap 2: Znalezienie podstawowych kształtów
Jak narysować głowę kota i w jaki sposób nakreślić jego sylwetkę? Musisz znaleźć podstawowe figury i formy tworzące kształt kota oraz poszczególne elementy jego sylwetki, takie jak nos, oczy i uszy. Poprawnie odmierzone proporcje w etapie pierwszym z pewnością to ułatwią.
Etap 3: Tworzenie poprawnych kształtów
W kolejnym etapie należy odwzorować wygląd kota i stworzyć już poprawny kształt konturów. Wcześniej ustaliliśmy formę i wielkość poszczególnych kształtów, teraz już nieco mocniejszą kreską szukamy odpowiednich kątów i łuków. Cały czas rysujemy krótkimi kreskami, które oddadzą miękkie kontury sierści. Gumką można korygować ewentualne błędy.
Etap 4: Praca nad hierarchią ważności i kształtem linii
Kolejnym etapem jest odwzorowanie wyglądu kota i tworzenie poprawnych konturów. Na tym etapie warto zróżnicować kreskę, żeby oddać hierarchię ważności poszczególnych elementów. Kreska powinna oddawać kierunek układania się sierści oraz intensywne kontrasty, jeśli chodzi o rysowanie oka czy pyszczka. Teraz można zaciemnić i wzmocnić najmocniejsze elementy rysunku.
Etap 5: Porównanie kształtów za pomocą plam
Na tym etapie zaznaczamy wszystkie ciemniejsze plamy, ale jeszcze ich nie różnicujemy. Dopiero później będziemy je odpowiednio cieniować, czyli zaznaczać jaśniejsze i ciemniejsze miejsca, uzyskując efekt głębi. W tym momencie po prostu nadajemy kształt plamom i sprawdzamy, czy ich wielkość odpowiada proporcjom i czy sylwetka kota wygląda realistycznie.
Nauka rysowania — jak narysować kota, który będzie wyglądać jak żywy?
W ten sposób wykonany rysunek jest odpowiednim materiałem do dalszego cieniowania i podkreślenia detali. Cieniowanie sprawi, że kot przedstawiony na kartce będzie wyglądać jak prawdziwy. Sierść zawsze rysujemy krótkimi kreskami, a walor różnicujemy w zależności od natężenia rzeczywistego koloru. Ale to już temat na kolejny wpis. W tym artykule chcieliśmy udowodnić, jak łatwo narysować kota, jeśli pracujesz według określonego planu i mamy nadzieję, że to się udało.