Malowanie akrylami – jak zacząć?
Akryl w malarstwie pojawił się stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 50. XX wieku, a do naszego kraju zawędrowały jeszcze później. Dziś malarstwo akrylowe stanowi już jednak popularną technikę, która z powodzeniem konkuruje ze swoim “starszym bratem”, czyli malarstwem olejnym. Jak malować akrylem i o czym warto pamiętać, wykorzystując ten rodzaj farb?
Malowanie akrylami – jak wybrać farby?
Farb akrylowych używają zarówno profesjonaliści, jak i osoby stawiające swoje pierwsze kroki w malarstwie. Są one rodzajem farb wodnych, w których skład wchodzi pigment oraz spoiwo w postaci żywicy akrylowej. Ich konsystencja bywa różna – od bardzo gęstej do niemal całkowicie płynnej, co jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku typów żywicy. Rozpoczynając swoją przygodę z farbami akrylowymi, warto zwracać uwagę na ich skład i wybierać tylko te produkty, które nie zawierają wypełniaczy lub mają ich niewielką ilość. Powszechną praktyką jest bowiem dodawanie do najtańszych akryli dodatkowych substancji, które co prawda zwiększają objętość farby i obniżają jej cenę, ale też sprawiają, że akryle są dużo mniej kryjące, a ich kolory nie są tak żywe, co przekłada się na efekt. Wybór słabej jakości farb może więc skutkować niepotrzebnym zniechęceniem i dodatkowym utrudnieniem na starcie.
Jak malować akrylem?
Porad dotyczących tworzenia farbami akrylowymi jest wiele. Do podstawowych na pewno należy zasada, która znajduje zastosowanie również w przypadku innych technik artystycznych, czyli: maluj od ogółu do szczegółu. W początkowej fazie tworzenia najlepiej zaznaczyć tylko główne bryły, kompozycję i kontrasty kolorystyczne, a dopiero w następnych etapach przechodzić stopniowo do coraz mniejszych detali. Warto też zawsze zaczynać od najciemniejszych kolorów, a dopiero w końcowej fazie dzieła dodawać najjaśniejsze, “rozświetlające” akcenty. Stosując odwrotną kolejność, możemy stracić ten rozświetlający efekt i konieczne może się okazać ponowne nakładanie najjaśniejszych farb, co powoduje niepotrzebne zużycie materiałów. Malując akrylami, nie należy też bać się nakładania większej ilości produktu. W ten sposób uzyskujemy głębsze kolory, a farba wolniej wysycha, co pozwala na wprowadzenie łagodniejszych przejść między odcieniami.
Malowanie akrylami dla początkujących
Naukę malowania akrylami można rozpocząć samodzielnie w domu, posiłkując się wiedzą z książek czy dostępnymi w internecie poradnikami w formie wideo. Najlepsze efekty można jednak osiągnąć, ćwicząc pod okiem specjalisty, który na każdym etapie pracy może posłużyć radą oraz dać przydatne wskazówki ułatwiające tworzenie. Dlatego warto zainteresować się zorganizowanymi zajęciami dla grup, które są dostępne dla różnych grup wiekowych i to zarówno dla osób, które chcą stać się profesjonalistami, jak i hobbystów, którzy chcą przyjemnie spędzić czas, zyskując nowe umiejętności.
Naukę malarstwa warto zacząć od podstawowej wiedzy o kolorze – o tym zagadnieniu przeczytasz tutaj: https://www.rysunekarchitektura.pl/art/warsztaty-malarskie-zacznijmy-koloru