Artykuły

Rysunki zwierząt – jak narysować zwierzę?

Rysunki zwierząt – jak narysować zwierzę?

Zwierzęta są bardzo wdzięcznym tematem rysunku, który większość z nas chętnie podejmuje już od wczesnego dzieciństwa. Jak jednak wyjść poza wyuczone w przedszkolu czy szkole schematy i tworzyć realistyczne, efektowne rysunki zwierząt ołówkiem?

Rysunki zwierząt dla początkujących

Jeśli próbujesz przedstawić zwierzęta w ruchu, rysunek automatycznie staje się dużo trudniejszy. Dużo większą uwagę trzeba poświęcić pracy mięśni, ułożeniu kończyn i szczegółom anatomicznym, które sprawią, że rysunek będzie wiarygodny. Dlatego początkowo łatwiej jest rysować zwierzęta w pozie stojącej, siedzącej czy leżącej, kiedy duża część mięśni jest w stanie spoczynku. Aby jeszcze bardziej uprościć sobie zadanie, warto zacząć od szkicowania ze zdjęć, pozostawiając żywych, niecierpliwych modeli w spokoju. W ten sposób możesz rozłożyć pracę nawet na kilka dni, powracając do rysunku, gdy masz na to czas i chęci.

Zapoznaj się z anatomią rysowanego zwierzęcia

Zanim wybierzesz ujęcie, które chcesz odtworzyć na papierze, przejrzyj różne fotografie danego zwierzęcia, przedstawiające je w wielu pozach i z różnych perspektyw. Skup się na obserwacji i zwracaj uwagę na to, jak pracuje ciało Twojego modela – w którym miejscu zginają się jego kończyny, które mięśnie są najmocniej zarysowane, jaka jest jego naturalna pozycja, jak trzyma głowę, a jak rozstawia nogi, jaka jest proporcja głowy do tułowia itd. Im więcej nauczysz się o zwierzęciu, tym łatwiej będzie Ci narysować je w realistyczny sposób. Możesz również sięgnąć po gotowe rysunki zwierząt dla początkujących i wprawiać się, próbując je odwzorować krok po kroku.

Rysuj od ogółu do szczegółu

Podstawową zasadą jest to, by nie zaczynać od małych elementów i szczegółów, jak na przykład oczy czy łapy. Zamiast tego najlepiej spojrzeć na zwierzę całościowo i podzielić je na proste figury geometryczne. Zastanów się, czy głowa przypomina Ci koło, czy może raczej trójkąt, do jakiego kształtu najbliżej jest tułowiu i kończynom. Postaraj się narysować je na papierze, zachowując odpowiednie proporcje między poszczególnymi częściami ciała. Na tak przygotowanej bazie możesz zacząć szkicować kontury zwierzęcia. Postaraj się łączyć figury, nadając im już na tym etapie bardziej realistyczne kształty. Skupiaj się na wybrzuszeniach i wgłębieniach, unikaj prostych linii, które są nienaturalne dla żywych istot. Dopiero po stworzeniu wstępnego zarysu, możesz przejść do szczegółów, takich jak oczy, nos, pysk, zęby itp. Te również możesz rozłożyć na figury, aby łatwiej uchwycić ich sedno.

Kiedy masz juz zarysowany podstawowy szkic, rysunek konturowy zwierzaka przejdź do wypełniania rysunku poprzez cieniowanie. Weź pod uwagę padające światło i fakturę futra czy piór, w zależności od tego, jakie zwierzę rysujesz.